Save
energy

Безкорпусні світлодіоди тепер і для загального використання

Продукція для загального освітлення з використанням технології CSP (chip-scale package)  з’явиться на ринку у найближчі місяці. Поки що ж у камерах смартфонів в якості спалаху компанія використовує світлодіоди на основі кремнієвої пластини.

Серед виробників корпусних світлодіодів, компанія Samsung мала чи не найбільший стенд на міжнародній виставці освітлення LightFair International (LFI). Більше того,  дуже цікава інформація прозвучала непублічно, в залах для приватних зустрічей, де виступив Джейкоб Тарн, виконавчий віце-президент підрозділу світлодіодного освітлення компанії Samsung. Пан Тарн стверджував,що компанія Samsung прагне стати лідером світлодіодів CSP і планує в найближчий час представити на ринку продукцію для загального освітлення. Більше того, Тарн повідомив, що компанія досягла значного прогресу в роботі над світлодіодами з використанням технології GaN-on-Si (gallium-nitride-on-silicon), що обіцяє скоротити витрати на виробництво. Дані світлодіоди вже навіть постачаються для деяких смартфонів. Для компанії Samsung цей рік в галузі світлодіодного освітлення був дуже цікавим. Серед конкурентів ширилися чутки, що компанія розглядала існуюче світлодіодне виробництво на предмет суттєвого зниження ціни.

Компанія Samsung ніколи не ставила під сумнів доцільність власного світлодіодного виробництва. Більше того, компанія використовує величезну кількість світлодіодів в споживчих товарах, починаючи від смартфонів і закінчуючи телевізорами, тому потребує постійного постачання компонентів підрозділом світлодіодного освітлення. Тарн також зазначив, що компанія Samsung не коментуватиме чутки, адже досягнутий прогрес у розвитку світлодіодної продукції промовисто говорить про наміри компанії. До того ж, минулого року компанія опублікувала чимало прес-релізів про випуск світлодіодів середньої та високої потужності та світлодіодів COB (chip-on-board). На конференції «Strategies in Light» компанія Strategies Unlimited у своїй презентації присвоїла компанії Samsung четверте місце у рейтингу найбільших виробників світлодіодів у 2015 році. Тим не менше, щоб оцінити наскільки успішно компанія Samsung просувається еволюційною стежкою світлодіодних технологій, потрібно проаналізувати дані представлені паном Тарном на виставці LFI у 2015 році. Він заявив,що Samsung буде першою компанією, котра постачатиме світлодіоди CSP для загального освітлення в промислових масштабах і, що Samsung є єдиним виробником, здатним освоїти технологію GaN-on-Si. Багато хто бачить в світлодіодах CSP майбутнє світлодіодного бізнесу, однак дане ствердження є суперечливим у тому, що концепція технології CSP в своїй основі передбачає не корпусний пристрій, а пристрій в безкорпусному виконанні.

На виставці LFI у 2015 році, Тарн заявив, що Samsung вже постачав світлодіоди CSP для телевізорів/екранних підсвіток і для смартфонів. Тарн також зізнався,що на виставці LFI 2016 буде представлена продукція для загального освітлення з використанням світлодіодів CSP, але відмовився публічно називати виробників даної продукції, посилаючись на конфіденційність укладених угод. Тим не менше, він припустив, що вже скоро основні підприємства роздрібної торгівлі використовуватимуть світлодіоди CSP з новим фірмовим слоганом компанії Samsung – LED від Samsung.

Останнім часом компанія все більше акцентує увагу на CSP технології. Нова продукція, що охоплює світлодіодні компоненти середньої та високої потужності, була представлена на виставці Light+Building. Тарн заявив, що згідно коефіцієнту виходу придатних виробів чи проценту якісних компонентів,  світлодіоди CSP позиціонуються нарівні з існуючими корпусними світлодіодами. Більше того, він зазначив, що світлодіоди CSP характеризуються винятковою однорідністю кольору, досягнутою завдяки виробничому процесу, який залежить від нанесення люмінофору на форму пластини.

Тарн повідомив, що зараз компанія Samsung постачає друге покоління товарів з використанням CSP технології. Готові пластини розділяють перед нанесенням люмінофору. Заготовка для інтегральних схем кріпиться до еластичної тканини, і після розділення тканина розтягується, трохи відокремлюючись від заготовки перед нанесенням люмінофору. Технологія третього покоління передбачає нанесення люмінофору перед розділенням пластини на кристали, тим самим ще більше оптимізуючи виробничий процес.

З точки зору ефективності, Тарн стверджує, що світлодіоди CSP поступаються сучасним світлодіодним компонентам орієнтовно на 3%. Дана різниця не відноситься до експлуатаційних характеристик самої кристалічної пластини, а швидше полягає у відсутності корпусу, який би покращував випромінювання світла. Разом з тим, світлодіоди CSP мають більший кут світіння (140°),що дозволяє їм мати кращі експлуатаційні характеристики в порівнянні з сучасними світлодіодами.

GaN-on-Si

Поєднання технологій CSP та GaN-on-Si може суттєво посприяти здешевленню світлодіодів. Компанія Samsung перейшла на використання 200-міліметрових (8-дюймових) кристалічних пластин у світлодіодах GaN-on-Si, а більші пластини в напівпровідниковій промисловості дають беззаперечну можливість скоротити витрати. Крім того, більші пластини дають можливість компанії організувати  кінцеву стадію виробничого процесу світлодіодів на зношених виробничих лініях по виготовленню інтегральних схем.

Протягом останніх років було опубліковано багато статей про світлодіоди GaN-on-Si. Було чимало багатообіцяючих прес-релізів, але ніяких підтверджених фактів використання даних світлодіодів у готовій продукції серійного виробництва так і не з’явилось.

Тарн заявляє, що компанія Samsung подолала перешкоди в комерційній реалізації продукції, демонструючи власний смартфон як підтвердження цьому. Він стверджує, що більшість найсучасніших смартфонів Galaxy, які є найінноваційнішими в галузі, створені з використанням світлодіодів GaN-on-Si CSP. Очевидно, що компанія Samsung не стала б впроваджувати неперевірену технологію у престижну лінійку телефонів Galaxy, ризикуючи власною репутацією на ринку.

Нам же залишається спостерігати чи зможуть світлодіоди на кремнієвій пластині продемонструвати достатню ефективність, щоб бути конкурентними серед LED-компонентів для загального освітлення. Адже, як висловився представник компанії Lumileds Джай Бхардвей підчас конференції Strategies in Light на початку 2015 року: «Недостатня ефективність залишається актуальним питанням».

Меню